:: Zliechovské odpustky

Na sviatok svätého Vavrinca, ktorému je zasvätený kostol v obci, sa už tradične každý rok v auguste konajú „Zliechovské odpustky“ s bohatým kultúrnym a športovým programom. Ku „Zliechovským odpustkom“ neodmysliteľne patria aj kolotoče a atrakcie pre deti ale aj dospelých.

Svätý Vavrinec je vyobrazený aj v erbe obce. Narodil sa okolo r. 230 v Španielsku, prišiel do Ríma a stal sa žiakom pápeža SixtaII, neskôr bol diakonom. Pápež ho poveril zodpovednosťou za cirkevné klenoty, ktoré však chcel získať rímsky cisár Valerián a preto žiadal od Vavrinca aby mu poklady vydal. Mladý ochranca to však odmietol, majetok rozdal chudobným a chorým, ktorých potom predviedol pred cisára ako cirkevné bohatstvo. Cisár ho uväznil a mučil – nechal priniesť železnú posteľ a dal ju rozžeraviť a Vavrinca na nej upiekli zaživa. Zomrel 10. augusta 258.

Zliechovské odpustky majú už tradične bohatý kultúrny a športový program.

V dnoch 14 az 16. augusta 2015 prisiel cas Zliechovskych odpustkov. Piatkovy a sobotnajsi program patril zabave a sportu, o zabavu sa starali DJ WLADIM a DJ Krupko. Sobotnajsi futbalovy turnaj vyhralo muzstvo zo Zliechova pred Mostom pri Bratislave a muzstvom z Mojtina. V nedelu uz kratko popoludni potesil najmensich bazen na vodny futbal. Nasledne zacalo Popoludnie s hudbou,na ktorom sa predstavila folklorna skupina Strazovanka zo Zliechova , clenovia OZ Petrzalcanka zabavili pritomnych pasmom hudby, humoru a piesni Petrzalska svadba. Na zaver popoludnia vystupil so svojim programom p. Jozef Patrovic.

Zliechovské odpustky Zliechovské odpustky Zliechovské odpustky Zliechovské odpustky Zliechovské odpustky